Szlak kajakowy Sapiny

Sapina to jedna z bardziej malowniczych rzek mazurskich o długości 36,5 km, szerokości do 20 m i głębokość do 1 m. Ze względu na niespotykane walory krajobrazowe, a także łatwe szlaki jest ona najczęściej wybierana przez początkujących kajakarzy. Pływają tutaj nawet całe rodziny, podziwiające mazurską przyrodę i oddychające czystym powietrzem.
Rzeka ma swój początek w okolicach wsi Spytkowo i łączy ze sobą kilka jezior. Popularny szlak kajakowy rozpoczyna się natomiast na południowym brzegu jeziora Kruklin i liczy 32,5 km. Spływ najlepiej rozpocząć od pola namiotowego we wsi Kruklin i podążać w kierunku południowo – zachodnim, aż do rezerwatu ornitologicznego. Na tym odcinku woda jest bardzo spokojna, dlatego też kajakarze mogą bez przeszkód upajać się widokiem  „dziewiczej” przyrody. To również idealne miejsce dla amatorów pozostałych sportów wodnych.
Szlak rzeki Sapiny obfituje w wiele rozmaitych atrakcji. Pierwszą z nich jest zniszczony po II wojnie światowej most kolejowy w Kruklankach. Jeżeli zdecydujemy się na postój w tym miejscu, możemy przejść drewnianym mostkiem do punktu widokowego, gdzie można podziwiać i fotografować jezioro Patelnia. Pod nim znajduje się próg, przez który powinno się przepłynąć w sposób ostrożny i z odciążonym kajakiem. Po pokonaniu przeszkody wpływamy na jezioro Gołdopiwo, otoczone zewsząd licznymi wzniesieniami, pagórkami i lasami ze starodrzewem. Niedaleko można przenocować i nabrać sił na kolejny dzień wyprawy.

Z Gołdapiwo najlepiej wypłynąć z samego rana, kierując się w stronę północno – zachodnią. Po dotarciu do końca jeziora, na kajakarzy czeka niezbyt trudna przenoska prowadząca do śluzy w Przerwaniach. Po jej pokonaniu mijamy wieś Przerwanki i płyniemy w kierunku porośniętego borem sosnowym jeziora Wilkus. Tutaj wody płyną niezwykle leniwie, dlatego też jest to prawdziwy raz dla wędkarzy i turystów zażywających kąpieli.
Kolejnym akwenem na szlaku jest jezioro Pozezdrze. Tutaj najlepiej unikać strony wschodniej, która obfituje w liczne bagna i trzęsawiska. Kierując się na północ, dotrzemy w okolice wsi Pozezdrze, gdzie można obejrzeć kwaterę Heinricha Himmlera -współtwórcy i szefa SS i Gestapo. Po powrocie na szlak należy płynąć w dół Sapiny. Jeżeli jednak zboczymy z trasy i popłyniemy na wschód dopłyniemy do zalesionej wyspy, która jest idealnym miejscem na biwakowanie. Jeśli jednak nie zamierzamy się tu zatrzymywać podążamy dalej brzegiem jeziora w kierunku Ogonek, gdzie znajduje się plaża, pola biwakowe oraz bistro. Dalsza trasa wiedzie przez Święcajty i Mamry. Tu znajduje się rezerwat przyrody i lęgowiska m.in. Orła Bielika. Dalej kierujemy się na północ, gdzie odnajdujemy wylot rzeki Węgorapy i zmierzamy kanałem do ostatniego punktu naszej wyprawy, a mianowicie – Węgorzewa.

Bez cienia wątpliwości można polecić szlak rzeki Sapiny wszystkim amatorom aktywnego wypoczynku i spływów kajakowych.  Bogate walory krajobrazowo-przyrodnicze sprawiają, że łatwo tutaj zapomina się o codziennych obowiązkach i zmartwieniach. Najlepiej więc zabrać ze sobą rodzinę oraz przyjaciół i wspólnie cieszyć się wspaniałą przygodą!

Polecamy także artykuł o szlaku rzeki Krutyni.