Szlaki żeglarskie

Wielkie Jeziora Mazurskie to największy w Polsce kompleks zbiorników śródlądowych, połączonych ze sobą licznymi kanałami. To właśnie dzięki nim możliwe było utworzenie wyjątkowych szlaków żeglarskich, które co roku odwiedzane są przez żeglarzy i turystów z całej Europy.

Węgorzewo – Ruciane Nida
Na trasie Węgorzewo – Ruciane Nida znajduje się aż pięć szlaków żeglownych, charakteryzujących się różnorodną długością. Pierwszy z nich mierzy ponad dwadzieścia pięć kilometrów i łączy ze sobą Węgorzewo z Giżyckiem. Początkiem trasy jest odcinek o długości przekraczającej dwa i pół kilometra prowadzący od Kanału Węgorzewskiego przez Węgorapę. Podążając wytyczonym szlakiem przepłyniemy przez jezioro Niegocin, aż do Kanału Giżyckiego, który jest jego zwieńczeniem. Jest to trasa niezwykle interesująca mimo, iż charakteryzuje się wyjątkowo spokojnymi wodami.

Na zapalonych żeglarzy czekają tu bowiem wyjątkowe atrakcje, między innymi zawody o Puchar Prezesa Rady Ministrów, Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostwa Polski Katamaranów, czy też Międzynarodowe Otwarte Akademickie Mistrzostwa Polski w Windsurfingu.

Na Kanale Łuczańskim znajduje się również jedyny w naszym kraju obrotowy most. Ten cud techniki pochodzi z 1889 roku, waży ponad 100 ton, ale dzięki odpowiednim przełożeniom może być obracany ręcznie tylko przez jednego operatora. Koniecznie trzeba zobaczyć także Twierdzę Boyen, czyli strategiczny obiekt w kształcie gwiazdy wzniesiony w latach 1844-1856. Dla tych którzy poczują zmęczenie udostępniono natomiast ciche przystanie, gdzie można zachwycać się pięknem czystej i nieskażonej cywilizacją przyrody. Za kanałem Giżyckim ciągnie się kolejny szlak o odległości dwudziestu kilometrów, który jest kompleksowym połączeniem jezior Niegocin oraz Kisajno, wchodzących w skład zespołu jezior Mamry.

Giżycko i Mikołajki
Kolejny szlak żeglowny mierzy ponad trzydzieści siedem kilometrów i łączy ze sobą Giżycko i Mikołajki. Szlak ten jest wprost stworzony dla początkujących, gównie dzięki temu, że prowadzi przez kanały, gdzie sterowanie jest znacznie ułatwione. Główną atrakcją tej trasy jest jezioro Niegocin, które uchodzi za jedno z największych jezior w naszym kraju. Z tego miejsca możemy obserwować wspaniałą panoramę Giżycka oraz wyjątkowe bogactwo miejscowej fauny i flory. Jezioro Niegocin jest połączone z innymi – mniejszymi zbiornikami i razem z nimi tworzy unikalną sieć kanałów rzecznych.

Mikołajki – Ruciane-Nida
Ostatnim, a zarazem najkrótszym szlakiem jest trasa Mikołajki – Ruciane-Nida. Mikołajki bardzo chętnie odwiedzane są przez turystów, ponieważ ze względu na swoje położenie w centralnej części trasy, stanowią znakomity punkt wypadowy do eksploracji całego Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto to jest najbardziej lubiane przez żeglarzy, gdyż właśnie tutaj znajduje się wioska żeglarska wyposażona w port, liczne tawerny, smażalnie oraz bistro. Rozpoczynający się tutaj szlak żeglowny prowadzi w kierunku jeziora Bełdany, nad którym znajduje się wiele nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych oraz jeden z największych Ośrodków Turystyki Wodnej PTTK. Przepływających tą trasą turystów i żeglarzy z pewnością uwiodą piękne lasy sosnowe Puszczy Piskiej, otaczające szlak żeglowny z obydwu stron. Nieopodal znajduje się także śluza Gruzianka, dzięki której żeglarze mogą pokonać aż kilkumetrową różnicę poziomu wody, która znajduje się po obu jej stronach. W trakcie sezonu przepływa tędy kilkaset jachtów, kajaków oraz motorówek.

Całą trasę zamyka miejscowość Ruciane – Nida. Tutaj znajdują się liczne cyple i zatoki, które stwarzają idealne warunki do postoju i odpoczynku. W okolicy funkcjonuje również bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczno – noclegowa. Znajduje się tu bowiem sporo ośrodków wczasowych i pól namiotowych.

Kraina Tysiąca Jezior to prawdziwy raj dla żeglarzy i wszystkich miłośników sportów wodnych. Przypominamy jednak, że także zimą można spędzić tu czas w wyjątkowy sposób. O tym, co to są bojery i jak uprawiać żeglarstwo lodowe przeczytają Państwo w artykule Mazury zimą.