Wieża widokowa w Giżycku

Wieża Ciśnień

Każdy krajobraz podziwiany z „lotu ptaka” nabiera nowego wymiaru. Tak jest z malowniczymi okolicami Giżycka, które po obserwacji z zabytkowej wieży ciśnień pokazują swoje piękno w pełnej krasie.

Wieża Ciśnień towarzyszy mieszkańcom Giżycka i okolic już ponad 100 lat – obiekt przy ulicy Warszawskiej 37 wybudowano w 1900 roku. Stanowił on nie tylko nierozerwalny element krajobrazu, ale i do późnych lat 90. zaopatrywał miejscową ludność w bieżącą wodę. Nad wejściem do neogotyckiej wieży widnieją dwa herby: Mazur i Miasta, które mają podkreślać przynależność regionalną.

W 1996 roku obiekt trafił pod opiekę lokalnego przedsiębiorcy Henryka Górnego, który zainwestował w modernizację wieży, m. in. dobudowano kopułę, powiększono platformę widokową z lunetami i gruntownie przebudowano wnętrze. Dzięki tym inwestycjom wieża ciśnień stanowi dziś cenną atrakcję zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Dla tych drugich ciekawostką będzie muzeum, które za pomocą fotografii i różnych przedmiotów ukazuje życie dawnych mieszkańców. Na ostatnim piętrze mieści się natomiast kawiarnia, gdzie można smacznie zjeść i przez lunety podziwiać panoramę Giżycka oraz pobliskich lasów, jezior i wiosek. Wieża ma wysokość 25 metrów – na górę prowadzi 129 stopni schodów. Na szczęście, na ten specyficzny punkt widokowy na wysokości 162 metrów n.p.m. można też dostać się windą.