Zamki na Mazurach

Europa to kontynent, który ma bogatą historię. W Polsce mamy tego doskonały przykład w postaci zamków pozostawionych przez legendarny Zakon Krzyżacki.

Zakon w przeszłości z powodzeniem podbijał ziemie Prus Wschodnich czy Polski. Najbardziej znanym zamkiem krzyżackim jest ten w Malborku, który był główną siedzibą zakonu. Nie każdy jednak wie, że w północno-wschodniej części Polski zachowało się wiele innych obiektów wybudowanych przez Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Przedstawiamy Państwu zamki krzyżackie na Mazurach, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Giżycko
Zamek w Giżycku jest obok Twierdzy Boyen jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w tym kurorcie. Wpływ na to ma między innymi malownicze położenie nad kanałem Łuczańskim oraz ciekawa historia zamku.

Wybudowany jako siedziba prokuratora zakonnego najpierw zniszczony został przez Litwinów, a podczas wojny trzynastoletniej pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim przez okoliczną ludność. Za każdym razem go jednak odbudowywano, dzięki czemu w XIX wieku mógł służyć oficerom Twierdzy Boyen. Swoją siedzibę miało także tutaj muzeum założone przez Paula von Hindenburga, późniejszego prezydenta Niemiec. W okresie międzywojennym Giżycko jako modny kurort przyciągało elity towarzyskie, które spędzały czas między innymi na zamku. Dramatyczne wydarzenia II wojny światowej zahamowały jednak rozwój miasteczka, a sam zamek został opuszczony. Życie wróciło tutaj wraz z budową ekskluzywnego Hotelu St. Bruno – odrestaurowany obiekt oferuje turystom szereg atrakcji, między innymi klub nocny w podziemiach, kręgielnie, salę bilardową, Whisky Bar połączony z palarnią cygar i bogaty pakiet zabiegów w centrum SPA.

Barciany
Zamek w Barcianach Krzyżacy wybudowali w latach 1377-1390 w miejscu dawnej osady pruskiej. Wcześniej dochodziło tu do krwawych pojedynków pomiędzy Krzyżakami i miejscowym plemieniem Bartów, którzy podczas powstania spalili nawet wójta Hermana von Harttangena na stosie. Krzyżacy po zaciętej walce odzyskali jednak osadę i wybudowali silną twierdzę, która miała ich chronić przed zemstą Bartów. Dopiero jednak za czasów wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode’a wybudowano zamek murowany, który został siedzibą komtura i centrum administracyjno-wojskowym. Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego w 1525 roku funkcja militarna zamku ulegała powoli zmniejszeniu na rzecz ośrodka gospodarczo-handlowego. Od 1842 roku aż do zakończenia II wojny światowej należał do prywatnego właściciela, potem obiekt był siedzibą magazynów i biur PGR. W 2001 roku kolejny raz trafił pod opiekę prywatnego inwestora – miał powstać tu hotel. Dziś jednak obiekt niedostępny jest dla turystów, można zobaczyć go jedynie z daleka.

Węgorzewo
Zamek powstał pod koniec XIV wieku nad rzeką Węgorapą – pięcioboczny obiekt z wewnętrznym dziedzińcem był siedzibą administratora zakonnego. W późniejszych latach zamek przebudowano na rezydencję barokową, służył także jako więzienie. Podczas II wojny światowej Armia Czerwona spaliła niemal cały obiekt, ocalały tylko
mury. Kilkadziesiąt lat później udało się go na szczęście odbudować i zaadaptować na bibliotekę miejską oraz siedzibę Rady Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego. W 2000 roku zamek sprzedano prywatnemu właścicielowi, przez co obecnie można zobaczyć go tylko z daleka. Wypada mieć jednak nadzieję, że niedługo to się zmieni i ten wartościowy obiekt będzie znów użytkowany przez ludzi.

Kętrzyn
Budowę zamku rozpoczęto prawdopodobnie po nadaniu praw miejskich osadzie w 1357 roku. Zamek w Kętrzynie służył Krzyżakom jako siedziba urzędów i załóg, stanowił też bazę wypadową na sąsiednią Litwę.  W zamku oraz przylegającym do niego folwarku znajdowały się między innymi: browar, młyn, więzienie. Natomiast pomieszczenia należące do prokuratora umiejscowiono w północnym skrzydle zamku.

Po licznych przebudowach obiekt powoli tracił swój gotycki charakter. Spalony w trakcie drugiej wojny światowej zamek odbudowano w latach 1962-1967 i przywrócono mu charakterystyczny gotycki styl. W jego pobliżu można zobaczyć piękny przykład obronnej architektury sakralnej, którym jest gotycka bazylika.

Na zamku znajduje się muzeum, w którym można podziwiać obrazy, rzeźby i przedmioty pochodzące z okresu od XV do XIX wieku. Odbywają się tu również koncerty muzyki klasycznej i poezji.

Ryn
Jak większość tego typu obiektów na Mazurach, zamek w Rynie położony jest w niezwykle malowniczej okolicy, pomiędzy jeziorem Ryńskim a Ołów. Wybudowany w XIV wieku przez Krzyżaków miał służyć jako baza wypadowa do walk z Litwinami. W latach 1393-1525 zamek był siedzibą komturii, w tym wielkiego mistrza Konrada Wallenroda, znanego doskonale z powieście poetyckiej Adama Mickiewicza. Obiekt w późniejszych latach często zmieniał właścicieli, a w wieku XIX pełnił funkcję więzienia. Obecnie znajduje się w nim czterogwiazdkowy hotel Zamek Ryn, który oferuje tradycyjne noclegi, jak i wiele innych atrakcji, w tym Castle Casino, bilard, kręgle, fitness, łucznictwo, strzelnicę laserową czy przystań żeglarską.