Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek na Mazurach może przybierać najróżniejsze formy, wszystko zależy od pomysłu i możliwości terenowych. Mazury należą do tych regionów, gdzie są one bardzo duże – loty balonem, nurkowanie czy jazda konno to tylko część atrakcji.

Na lądzie

– ośrodki jeździeckie
Konie to piękne zwierzęta, od lat związane z człowiekiem. Niewiele osób ma jednak okazję obcować z nimi na co dzień, choćby ze względu na miejsce zamieszkania czy możliwości finansowe. Dla takich między innymi osób skierowana jest oferta turystyczna obejmująca pobyt w ośrodku jeździeckim, gdzie nie tylko można poznać zwyczaje i zachowanie koni, ale nauczyć się jazdy konno. Wszystko to oczywiście pod okiem instruktora (dla początkujących) i w malowniczej scenerii Mazur.

Wiele ośrodków jeździeckich zapewnia nocleg, wyżywienie i inne dodatkowe atrakcje (np. quady, ognisko, rejsy, paintball) – warto więc zaplanować sobie kilka dni w roku i spędzić je w towarzystwie tych szlachetnych zwierząt. Na stronach informacji turystycznej można sprawdzić adresy poszczególnych ośrodków jeździeckich w Giżycku i okolicach.

– wprawy w dziką przyrodę
To propozycja dla ludzi lubiących wyzwania i przygody – długość drogi, jaką muszą pokonać uczestnicy to minimum 4 kilometry. Wycieczki piesze odbywają się malowniczymi trasami wokół Republiki Ściborskiej. Jest ona położona w najdzikszym obszarze Mazur Garbatych w gminie Banie Mazurskie, gdzie jeszcze niedawno nie można było dojechać nawet samochodem. Obszar na skraju Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich zamieszkuje znany w środowisku turystycznym Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk.

Alternatywą do „survivalowych” wypraw może być zwiedzanie „polskiego bieguna zimna” i wypoczynek na łonie dzikiej przyrody. Oferta skierowana jest zarówno do turystów indywidualnych, jak i grup szkolnych czy klientów biznesowych.

W powietrzu

– loty balonem
Pierwsza udokumentowana próba lotu balonem wypełnionego gorącym powietrzem miała miejsce ponad 300 lat temu. Podobnie jak Bartholomeo Lourenço de Gusmăo w 1709 roku, tak i teraz ludzie chcą być bliżej chmur i nieba, zobaczyć ziemię z nowej perspektywy. Nie trzeba nikogo przekonywać, że piękne tereny Pojezierza Mazurskiego fantastycznie prezentują się z perspektywy lotu ptaka. By sprawdzić to samemu wystarczy skorzystać z oferty Mazurskiego Centrum Lotów Balonowych. Loty odbywają się od 1 kwietnia do 30 października, a bazą startową są Krzyżany, położone w okolicy Rynu. Wiele osób z pewnością obawia się takiej podniebnej podróży, jest to jednak błędem, gdyż sprzęt spełnia wszelkie atesty i normy bezpieczeństwa, a sam lot to wspaniała przygoda.

– motolotnie
Kolejna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku w … powietrzu. Na wschodnim brzegu jeziora Niegocin, kilka kilometrów od Giżycka na lotnisku Mazury Residence organizowane są loty widokowe motolotnią. Wystartować można także z lądowiska Bożykowo-Spytkowo w okolicach Rezerwatu przyrody Torfowisko Spytkowo. Loty odbywają się od kwietnia do października wczesnym rankiem, warunkiem są odpowiednie warunki atmosferyczne.

Pod wodą

– nurkowanie
Nurkowanie to znakomita propozycja na poznanie piękna mazurskich jezior z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy. Baza nurkowa zlokalizowana jest nad jeziorem Mamry (zatoka Mamerki) – można tam nurkować pod okiem instruktora a także zdobyć uprawnienia płetwonurka. Podstawowy kurs płetwonurkowania dla początkujących jest czystą przyjemnością i warto poświęcić na ten cel kilka dni – świetna zabawa gwarantowana.

MCN dba o to, by nurkowanie przynosiło jeszcze więcej emocji, proponując tor przeszkód na którym spotkamy wraki jachtów, dzwon nurkowy czy tunele. Ciekawostką są wyprawy na wrak statku Arabella na jeziorze Mamry, który znajduje się na głębokości ponad 30 metrów. Ten podwodny świat z jednej strony zachwyca, a z drugiej budzi uczucie grozy, gdyż na takiej głębokości jest już zimno i ciemno.

Bez wątpienia jest to zabawa dla bardziej zaawansowanych nurków, ale nic nie stoi na przeszkodzie by do nich dołączyć, wystarczy zainwestować w stosowny kurs.

Warto wspomnieć o Klubie Płetwonurków Płetwal działającym w Twierdzy Boyen. Klub ten ma długoletnie tradycje i znacznie przyczynił się do rozwoju tego sportu na Mazurach, biorąc udział w badaniach czy organizując różne imprezy tematyczne.