Imprezy w Giżycku

Mazury znane są przede wszystkim z pięknych walorów przyrodniczo-krajobrazowych, ale to niejedyny „magnes” dla turystów. Jest nim także bogata oferta kulturalno-rozrywkowa, która obejmuje wiele prestiżowych wydarzeń.

Mazury Airshow
Do grona najciekawszych imprez w skali całego kraju zaliczyć trzeba „Mazury Airshow”. Jedna z największych cywilnych imprez lotniczych w Polsce odbywa się regularnie od 1999 roku. Od samego początku miejscem tego wydarzenia było lotnisko Wilamowo, jednak 11 edycja odbyła się również w Giżycku nad jeziorem Niegocin. Był to strzał w „10”, dlatego też impreza na stałe zagościła nad malowniczym jeziorem. „Mazury Airshow” to zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji indywidualnej i zespołowej, a także najróżniejszych samolotów, między innymi zabytkowych czy tak zwanych wodnopłatów. Impreza takiej rangi przyciąga oczywiście także najlepszych pilotów, w tym mistrzów Polski i świata. Warto na pewno choć raz wziąć udział w „Mazury Airshow” i zobaczyć podniebny taniec maszyn w malowniczej scenerii jeziora Niegocin.

Koncerty i zloty na Twierdzy
Ciekawe imprezy odbywają się w Twierdzy Boyen. „Mazury Hip-Hop Festiwal” to największy i najstarszy festiwal w Polsce poświęcony hip-hopowej scenie muzycznej. W Giżycku grali niemal wszyscy liczący się w Polsce raperzy – O.S.T.R, Tede, Peja, Sokół, Don Guralesko, Pezet, Eldo i Jotuze z Grammatika czy raperzy z warszawskiej ekipy Molesta.  Koncerty to jedno, ważnym elementem imprezy są też warsztaty muzyki, bitwy freestyle’owe czy znakomita atmosfera, której nikt nie psuje awanturami. Inne ciekawe wydarzenia w Twierdzy Boyen to znany festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku”,  Zloty Motocyklowe Grupy „Vboyen” czy „Święto Twierdzy Boyen” podczas którego można zobaczyć rekonstrukcję historyczną bitwy o Boyen, wystawy czy projekcję filmu „CK Dezerterzy” w plenerze. Warto podkreślić dużą rolę Giżyckiego Centrum Kultury w życiu kulturalnym regionu, które organizuje zajęcia i czas zarówno dla młodszych jak i starszych – taniec, muzyka, teatr, plastyka, fotografia, szachy, czy chór to tylko część propozycji.

Mazurskie Targi Sportów Wodnych
Wielka Kraina Jezior Mazurskich to największy rynek jachtowy w naszym kraju, dlatego też regularnie organizowane są tutaj „Mazurskie Targi Sportów Wodnych”.
W szóstej edycji uczestniczyło 92 wystawców z całego kraju, którzy zaprezentowali ponad 160 jednostek pływających- to najbardziej prestiżowa impreza tego typu w Polsce. Targi odbywają się na świeżym powietrzu, dzięki czemu każdy zainteresowany kupnem jachtu może przetestować go na wodzie. Wydarzenie połączone jest też z posezonową giełdą jachtów i wyprzedażą sprzętu wodnego – podczas edycji 2013 dokonano szeregu transakcji, między innymi sprzedano dwa hausboty czy kilka motorówek. Z kolei „Giżyckie Dni Oldtimerów” to całkiem nowa propozycja dla turystów i mieszkańców kurortu. W trakcie trwania imprezy w Porcie Ekomarina Giżycko można podziwiać i zwiedzać zabytkowe jachty, co jest nie lada gratką nie tylko dla miłośników żeglarstwa. Ważnym punktem jest oczywiście wieczór z szantami przy ognisku.

Giżyckie koncerty organowe
Co roku w lipcu i sierpniu w giżyckim Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbywa się „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej”. Pomysłodawcą i gospodarzem tego wydarzenia jest Ks. Janusz Jagucki, który postawił sobie za cel w pełni wykorzystać walory dźwiękowe kościelnych organów i dotarcie do grona jak największej liczby osób. Dzięki determinacji udało mu się zorganizować pod koniec lat 70. pierwsze Giżyckie Koncerty Organowe. Koncerty organizowane są do dziś  i stanowią muzyczną wizytówkę kurortu. Szansa zaprezentowania się przed  publicznością sprawia, że na giżyckich koncertach występują sławni artyści, także spoza naszego kraju.

Jarmarki
Jarmark Świętego Brunona to impreza folklorystyczna która przyciąga uczestników z całego regionu. Atrakcję stanowią stoiska z rękodziełami artystycznymi i swojskim wyrobami, koncerty artystów ludowych czy kiermasz rozmaitości. Podczas Jarmarku jest oczywiście bardzo gwarno i wesoło, można tez usłyszeć wiele ciekawych historii związanych z tym regionem.

Sama lista imprez odbywających się tylko w Giżycku jest bardzo ciekawa, a przecież w okolicznych kurortach także nie brakuje wielkich wydarzeń, jak choćby „Piknik Country Mrągowo”. Ten największy festiwal country w Polsce gromadzi wykonawców i publiczność z całego świata, między innymi z USA czy krajów sąsiednich. Trudno nie docenić zasług uczestników imprezy dla muzyki country w naszym kraju – przez lata znacznie wzrosła liczba słuchaczy, co widać każdego lata nad malowniczym jeziorem Czos, a hymn festiwalu „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”  jest znany w całej Polsce. Znakomita zabawa jest znakiem charakterystycznym pikniku, podobnie jak występy największych gwiazd. Od początku trwania festiwalu przewinęło się mnóstwo topowych artystów, w tym George Hamilton IV, Hege V czy Gail Davies.

Przy takiej ofercie kulturalno-rozrywkowej regionu giżyckiego i okolic wypada się tylko zastanowić, kiedy na to wszystko znaleźć czas….