Mazury zimą

Województwo warmińsko-mazurskie należy do najzimniejszych w kraju. Jest to spowodowane ścieraniem się wpływów klimatu morskiego i kontynentalnego, a także dużą ilością zbiorników wodnych i lasów. Lód na jeziorach utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy. Surowa zima nie odstrasza jednak turystów i miłośników wrażeń, a wręcz przeciwnie, stwarza możliwości do znakomitej zabawy.

Co można zimą robić na Mazurach? Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi  propozycjami.

Żeglarstwo Lodowe
Żeglarstwo lodowe, nazywane też bojerami, to jedna z wizytówek Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jego początki w Polsce sięgają czasów przedwojennych i już wtedy ta forma aktywności była bardzo popularna. Obecne Mazury to silny ośrodek żeglarstwa lodowego, z którego pochodzą nawet mistrzowie świata. W regionie funkcjonują firmy, które oferują wypożyczalnie bojerów i specjalistyczne kursy. Nie zostaje więc nic innego, jak samemu spróbować swoich sił na lodzie. Liczne jeziora zapewniają świetne warunki zarówno początkującym, jak i zaawansowanym.

Wyciągi narciarskie

Okrągłe
W miejscowości Okrągłe koło Orzysza nad jeziorem Skomack Mały funkcjonuje całoroczny ośrodek narciarski. Kompleks w sercu Mazur Garbatych tworzą między innymi wyciągi narciarskie, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, restauracja, pensjonat. Stoki są dobrze oświetlone i sztucznie dośnieżane. To nie tylko alternatywa do wyjazdu w góry dla mieszkańców Warmii i Mazur, ale i ciekawe miejsce, które odwiedzają turyści z innych województw.

Gołdap
Wyciąg Narciarski Gołdap Piękna Góra oferuje park snowboardowy i ponad 2000 metrów oświetlonych tras narciarskich. Na terenie kompleksu funkcjonuje hotel, restauracja, kręgielnia czy jedyna w regionie kawiarnia z podłogą obrotową. Położona jest na szczycie Pięknej Góry i oferuje niezwykle malowniczy widok na miasteczko Gołdap oraz Puszczę Romincką.

Mrągowo
Nad jeziorem Czos w okolicy Mrągowa wznosi się Góra Czterech Wiatrów. Spełnia ona funkcje nie tylko punktu widokowego – znajduje się tu popularny ośrodek narciarski z trasami biegowymi, zjazdowymi, snowparkiem, torem saneczkowym  czy lodowiskiem. Na terenie kompleksu działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego wraz z serwisem, a także noclegi, punkt opieki medycznej, bar czy restauracja.

Nurkowanie pod lodem
To z pewnością wyzwanie dla odważnych – sam fakt wchodzenia do wody na świeżym powietrzu, do tego w mroźnym mazurskim klimacie, zniechęca wielu ludzi. Nurkowanie pod lodem z racji skali trudności, nigdy nie będzie popularnym sportem. Ale to prawdziwy zastrzyk adrenaliny i niepowtarzalna okazja do poznania swojego charakteru i ciała. Do tego zimą woda ma najlepsza przejrzystość i widoczność dochodzi nawet do 12 metrów.

Wędkarstwo podlodowe
Zapaleni wędkarze nie zwracają uwagi na pogodę, wczesną godzinę czy porę roku – zawsze chętnie zarzucą wędkę. A gdzie, jak nie na Mazurach, są do tego najlepsze warunki?

Każdy, kto decyduje się na wędkarstwo podlodowe musi być do tego odpowiednio przygotowany. Podstawa to założenie kilku warstw ubrań, w tym nieprzemakalnej kurtki z kapturem, czapki, wodoodpornych butów, kalesonów, swetra czy rękawic (także rezerwowych). Dobrze sprawdza się zwłaszcza nowoczesna odzież termoaktywna. W nocy obowiązuje zakaz łowienia.

Skutery śnieżne
Jeżeli w lato najpopularniejszym środkiem transportu na Mazurach są jachty i kajaki, to w zimę nic nie dorówna skuterom śnieżnym. Zasypane śniegiem kurorty i lasy, zamarznięte jeziora pokazują wtedy swoje inne oblicze. Jazda na skuterach śnieżnych to emocjonujący sposób, by zobaczyć to z bliska. Skutery śnieżne to drogie „zabawki” i raczej niewielu ludzi używa ich na co dzień. Wypożyczalnie sprzętu zimowego na Mazurach pozwalają więc spróbować tej formy rozrywki bez konieczności posiadania własnej maszyny.

Skuter można wypożyczyć na kilka godzin lub nawet na kilkudniowe ekstremalne rajdy. Oczywiście najpierw trzeba opanować prowadzenie skutera, a to wcale nie taka łatwa sprawa. Po nabraniu wprawy pokonamy jednak każdą przeszkodę i możemy rozpędzić się w terenie do sporej prędkości.

Kulig
Wiele osób wspomina kulig jako świetną zabawę z dzieciństwa. Sznur sań ciągnięty przez samochód, traktor lub konia gwarantował wiele śmiechu. Nie każdy jednak wie, że kulig to polska tradycja, której korzenie sięgają jeszcze XVII wieku. Była to jedna z ulubionych rozrywek magnaterii, której towarzyszył śpiew i wspólna biesiada przy ognisku. I tak właśnie wygląda kulig na Mazurach – sanie ciągnięte przez piękne konie, wesoła atmosfera, pochodnie, a na koniec ognisko z kiełbaskami i bigosem. Organizatorzy kuligu przy okazji wyprawy zapewniają również inne atrakcje, takie jak nauka pieczenia domowego chleba czy ciasta. Tradycja zobowiązuje!

Curling
Miłośnicy ciekawych sportów zimowych z pewnością odwiedzą Gospodę pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie, gdyż można pograć w curling. Mimo że w wielu krajach to niszowy sport, ma on długoletnie tradycje (powstał prawdopodobnie w późnym średniowieczu w Szkocji). W Rydzewie można zorganizować nawet mecz nocą, z kolacją grillową na lodzie, przy oświetlonych pochodniach i reflektorach.

Snowkiting
Snowkiting uchodzi za jedną z najlepiej rozwijających się dyscyplin zimowych. Kolebką tego sportu są Stany Zjednoczone, ale i w innych krajach rośnie jego popularność i dostępność sprzętu. To odmiana kitesurfingu, tyle że zamiast po wodzie, uczestnik porusza się po lodzie lub innej dużej przestrzeni pokrytej śniegiem. Nie tylko ze względu na znacznie twardszą powierzchnię snowkiting zaliczany jest do sportów ekstremalnych – rekordowe prędkości osiągane przez  dobrych snowkiterów przekraczają granicę nawet 100 km/h. Kask i ochraniacze to więc podstawa.

Na Mazurach można na własne oczy zobaczyć jak wygląda ten nowatorski sport i dlaczego warto się nim poważniej zainteresować. Wystarczy poszukać w sieci informacji o ośrodkach, które oferują wypożyczenie sprzętu i naukę pod okiem instruktora.

Snowtubing
Tubing to dość świeża zabawa, jeśli chodzi o Polskę. Polega na jeździe na specjalnej dętce/oponie – po wodzie lub śniegu. Snowtubing to określenie na zimową odmianę tej formy rekreacji. Może to być zarówno zjazd po specjalnie wytyczonej trasie, jak i jazda po lodzie. Nie tylko więc w górach snowtubing staje się coraz bardziej popularny.

Spływy kajakowe
Większość mazurskich rzek w zimę nie zamarza, więc znakomicie nadają się one do spływów kajakowych. Choć wydaje się to sportem dla wąskiej grupy ludzi, wcale tak nie jest – pływanie w niskich temperaturach jest bezpieczne, a okolica podziwiana z tej perspektywy przedstawia się bardzo ciekawie. Na początek warto jednak wybierać łatwiejsze odcinki poszczególnych rzek. Do popularnych szlaków kajakowych na Mazurach zalicza się szlak rzeki Krutyni, Sapiny, Hańczy czy Łaźnej Strugi.

Icesurfing
Icesurfing to propozycja dla miłośników surfowania, tyle że w wersji zimowej. Dzięki specjalnym deskom wyposażonym w płozy, na tafli zamarzniętego jeziora można osiągnąć naprawdę duże prędkości. Giżycko jest idealnym miejscem do uprawnia tej dyscypliny, a jezioro Niegocin jest nawet areną rywalizacji o mistrzostwo Polski.

Zimowe eventy
Zimą odbywają się ciekawe eventy dla osób szukających przygód. Jednym z nich jest obóz pod namiotami Mazury Challenge, którego celem jest nie tylko hartowanie charakteru, ale i nauka udzielania pierwszej pomocy czy przetrwania w niskich temperaturach. Do popularnych osób w tej części Polski zalicza się Dariusz Morsztyn nazywany „Biegnącym wilkiem”. Organizuje on w Puszczy Boreckiej ekstremalny biwak na którym spotkają się traperzy, indianiści, harcerze, maszerzy, narciarze i wszyscy wielbiciele przygód. Puszcza Borecka to jedna z najdzikszych puszcz w tej części Europy.