Obiekty turystyczne

Dla turystów pobyt na Mazurach wiążę się z koniecznością szukania zakwaterowania i noclegu. Nie stanowi to problemu, gdyż w regionie funkcjonuje wiele obiektów wypoczynkowych. Sprawdźmy więc dostępne możliwości.

Mazury odwiedza w skali roku około 5 milionów turystów, dlatego rozbudowana baza noclegowa jest czymś naturalnym. Uwagę zwraca jednak różnorodność dostępnych opcji zakwaterowania – każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o charakter obiektu, jak i cenę.

Agroturystyka
Agroturystyka od lat cieszy się popularnością wśród Polaków – ta forma wypoczynku to nic innego, jak słynne „wczasy pod gruszą”. Gospodarstwa agroturystyczne oferują więc turyście możliwość poznania życia na wsi, z dala od wysokich biurowców i kolorowych neonów. Podczas pobytu można zobaczyć jak wygląda hodowla zwierząt, tradycyjne rzemiosło artystyczne (np. haftowanie, szydełkowanie) obrzędy ludowe czy poznać przepisy na przygotowywanie potraw regionalnych.

W całej Polsce funkcjonuje ponad 5 tysięcy obiektów agroturystycznych, nie brakuje ich również na Mazurach. Położone zazwyczaj wśród jezior i lasów mają do zaoferowania wiele swoim gościom – oprócz wspomnianej możliwości uczestniczenia w pracach gospodarskich są to między innymi rejsy jachtem, jazda konno, wędkarstwo, rowery, kajaki, quady, paintball. Przeglądając prezentacje obiektów warto brać pod uwagę właśnie atrakcje dodatkowe, gdyż wiele z nich oferuje podobne warunki noclegowe.

Wypoczynek na mazurskiej wsi to znakomita propozycja dla rodzin z dziećmi. Warto pokazać im „inne życie”, gdzie komputery i telefony komórkowe są na dalszym planie. Przede wszystkim jest to jednak świetna zabawa, która przy okazji kształtuje charakter i pozwala nabrać dystansu do otaczającego nas świata.

Pole biwakowe
Namioty z pewnością wielu ludziom kojarzą się z najlepszymi młodzieńczymi wakacjami, spędzanymi w gronie przyjaciół czy pierwszej sympatii. Na polu biwakowym zobaczyć można jednak nie tylko nastolatków czy studentów, ale i całe rodziny z dziećmi czy nawet starszych ludzi. Nocleg pod namiotem to bowiem przygoda, a do tego o wiele tańsza niż pobyt w pensjonacie czy hotelu. Turyści nie mogą liczyć oczywiście na luksusy, ale jest wszystko, co potrzebne do wypoczynku – woda, toalety czy prąd. Warto rozważyć taką opcję, jeżeli zależy nam na zmniejszeniu kosztów, trzeba jednak też uwzględnić i minusy, np. –niebezpieczeństwo podczas burzy, czy narażanie się na kradzież.

Hotele i pensjonaty
Hotele i pensjonaty oferują swoje usługi niemal w każdym miejscu na ziemi, nie inaczej jest na Warmii i Mazurach. Standard tych obiektów (oraz moteli) określają gwiazdki, przyznawane przez Marszałka Województwa – 5 oznacza najwyższą jakość. Rezerwując noclegi w hotelach można liczyć na takie atrakcje jak centrum SPA, basen, jacuzzi, sauna, bilard, restauracja, bar czy klub nocny

Hotele pięciogwiazdkowe na Mazurach:
Hotel Mikołajki, położony na Wyspie Ptasiej nad Jeziorem Mikołajskim
Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie w Wysokiej Wsi koło Ostródy
Hotel Marina Golf Club nad Jeziorem Wulpińskim

Obok luksusowych pięciogwiazdkowych obiektów znajduje się wiele innych komfortowych hoteli, takich jak:
Hotel Roberts Port **** Lake Resort & SPA
Zalesie Mazury Active Spa
Hotel Willa Port**** Conference Resort&SPA
Hotel Gołębiewski w Mikołajkach.

Warto zwrócić uwagę też na hotele zlokalizowane w zamkach i pałacach
Hotel Zamek Ryn
Hotel St. Bruno w Giżycku
Pałac Galiny
Księżycowy Dworek

Jak wybrać nocleg na Mazurach?
Wybierając nocleg warto dobrze się zastanowić, gdyż to jedna z najważniejszych decyzji dotycząca urlopu. Inne potrzeby mają bowiem rodzice z małym dzieckiem, a inne grupa studentów – tym pierwszym z pewnością zależy na ciszy, drudzy z kolei pewnie woleliby gwarniejszą okolicę. Dlatego podstawą jest czytanie opinii na temat danego obiektu, konkretnie takich jak:

  • lokalizacja (hałas, odległość od jeziora/zabytków, sklepu czy preferowanych atrakcji),
  • dojazd,
  • czystość,
  • poziom obsługi,
  • wygląd pokojów,
  • uprzejmości gospodarza,
  • stosunek ceny do jakości.

W Internecie znajdziemy sporo komentarzy, wystarczy odwiedzić fora internetowe czy serwisy branżowe. Rozsądny użytkownik sieci bez problemu odróżni prawdziwe i rzeczowe komentarze od fałszywych laurek (reklama szeptana/szemrana).