Parki dzikich zwierząt na Mazurach

Miejsca, w których można zaobserwować życie rożnych gatunków zwierząt nazywane są przez turystów odwiedzających Mazury parkami dzikich zwierząt. To ciekawa propozycja na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny – sprawdźmy więc, gdzie warto się udać.

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo położony jest na terenie malowniczej Puszczy Piskiej. Za niecałe 20zł turysta może podziwiać zwierzęta na śródleśnych łąkach, a do tego dowiedzieć się o nich wielu ciekawych rzeczy. O to, by goście opuszczali Park w Kadzidłowie z pełną ciekawostek głową, dba przewodnik. Wynajęcie przewodnika jest koniecznością ze względu na rozległy i specyficzny teren, ale to dobrze, gdyż jak inaczej poznać zachowania i zwyczaje zwierząt?

Park założył doktor Andrzej Krzywiński, który wykorzystał powierzchnię około 100 hektarów do stworzenia „domu” dla rodzimych gatunków zwierząt. Patronem Parku jest polski przyrodnik, podróżnik i lekarz Benedykt Dybowski. Przyczynił się on do poznania przyrody na Syberii, dlatego w mazurskim parku znajduje się grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu. Ponadto doskonale wszystkim znane tarpany, daniele, wilki skandynawskie, łosie, jelenie, osły, bobry, dziki czy bizony.

Wizyta w Kadzidłowie powinna być szczególną frajdą dla najmłodszych – dla nich to lekcja biologii i wyśmienita zabawa w jednym. Zresztą trudno nie polubić sympatycznych zwierząt – wiele z nich jest oswojonych, dlatego można je karmić i głaskać. Przewodnicy w między czasie opowiadają o zwyczajach oraz potrzebie ochrony zwierząt. Dotyczy to głównie gatunków rzadkich ginących, takich jak ryś, wilk, puchacz czy jarząbek. W Parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją tych gatunków. Poniżej filmik, który pokazuje jak WWF Polska we współpracy z kadzidłowskim parkiem pomaga rysiom powrócić do mazurskich lasów.

Mazurskie Safari – Okrągłe
Bardzo ciekawą ofertę dla turystów przygotowało także Mazurskie Safari w miejscowości Okrągłe koło Giżycka. Położone na pagórkowatym terenie w sercu Mazur Garbatych Safari jest unikatowym miejscem w skali całego kraju.

Na 120 hektarowym ogrodzonym obszarze certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego żyje ponad 500 dzikich zwierząt, w tym koń wielkopolski, tarpan, daniel, jeleń mandżurski i jeleń axis, krowa highland cattel, dzik, lama glama i lama gwanako, muflon, koza czy owca wrzosówka. Wyprawa odbywa się samochodem terenowym, który jest przystosowany do jazdy na tym rozległym terenie. Pozwala to jeszcze bardziej poczuć się jak w gorącej Afryce, tak też zresztą można wystylizować sesję fotograficzną. Mazurskie Safari oferuje nawet cykl warsztatów fotografii przyrodniczej, dzięki czemu można nabrać doświadczenia i nauczyć się fotografowania przyrody w kontrolowanych warunkach.

Kosewo Górne
Stacja Badawcza PAN w Kosewie Górnym położona w pagórkowatym, śródjeziornym krajobrazie zajmuje się badaniem fizjologii rozrodczej i zachowania się jeleniowatych. Stacja prowadzi działalność turystyczno-edukacyjną, można tam więc nie tylko zobaczyć jelenie, sarny, łosie czy daniele, ale i dowiedzieć się o nich wielu ciekawostek.

Napromek
Schronisko dla Zwierząt Leśnych Napromek jest jednym z ośrodków gdzie prowadzi się leczenie kontuzjowanych zwierząt. To azyl dla bażantów, dzików, saren, czy muflonów. Nie wszystkie lecznice udostępnione są do zwiedzania, gdyż niektóre zwierzęta podczas kuracji potrzebują spokoju, np. orzeł bielik.

Popielno
Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN znajduje się w samym sercu Pusczy Piskiej. Otoczony jeziorami Śniardwy, Bełdany, Mikołajskie i Warnołty ośrodek powstał w latach 50., i od samego początku jego zadaniem było wzbogacanie i ratowanie zasobów przyrodniczych. Dziś znany jest między innymi z hodowli bobra europejskiego czy polskiego konika typu tarpan. Turyści mogą przespacerować się tutaj leśnymi ścieżkami dydaktycznymi, a także zobaczyć muzeum prezentujące dorobek Stacji Badawczej, w tym imponującą kolekcję poroży jeleni mazurskich, ekspozycje sań i wozów zaprzęgowych z różnych okresów czy działy poświęcone życiu dzikich koni Europy.