Twierdza Boyen

Twierdza Boyen to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce obiektów architektury obronnej XIX wieku. To miejsce zawsze było bardzo ważne dla mieszkańców Giżycka, zresztą tak jest i dzisiaj.

Potężna fortyfikacja ma kształt nieregularnej gwiazdy 6-ramiennej – każde ramię  to bastion. Historia Twierdzy Boyen sięga 1843 roku, kiedy to Fryderyk Wilhelm IV zarządził budowę obiektu na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Prace rozpoczęto rok później – oficjalna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 4 września 1844 roku. Podczas budowy postanowiono też, że twierdza będzie nazywać się Boyen na cześć jednego ze zwolenników i inicjatorów tego projektu. Z kolei od imion feldmarszałka Boyena (Hermann, Ludwig, Leopold) oraz symboli umieszczonych w jego herbie (Miecz, Prawo i Światło) nadano nazwę poszczególnym bastionom.

Twierdza ze względu na swoje położenie była ważnym punktem strategicznym podczas I wojny światowej. Wybudowane wokół obiektu umocnienia miały spowolnić wkraczających do Prus Wschodnich Rosjan – do czasu rozstrzygnięcia na froncie zachodnim. Tutaj też miała miejsce mobilizacja wojsk polskich na Mazurach, które organizowały ataki na poszczególne oddziały armii rosyjskiej. W sierpniu 1914 roku żołnierze pod dowództwem płk. Hansa Busse dzielnie odpierali ataki Rosjan, a kapitan odrzucił propozycję kapitulacji. Po zakończeniu I wojny światowej twierdzę przemianowano między innymi na szpital, a podczas II wojny znajdował się w niej ośrodek Abwehry, gdzie szkolono żołnierzy z armii gen. Własowa- tych, którzy przyłączyli się do wojsk niemieckich. Na początku 1945 roku podczas ataku na miasto, twierdza została opuszczona bez walki. Po wojnie obiekt przeszedł we własność Wojska Polskiego i przez lata jego potencjał był praktycznie niewykorzystywany. Na szczęście, na początku lat 90. zainwestowano w Twierdzę i stworzono unikatowe centrum historyczno-kulturalne.

Kiedyś Twierdza Boyen stanowiła ważny obiekt strategiczny, dziś natomiast koncentruje się w niej życie kulturalno-towarzyskie całego regionu giżyckiego. W fortecznej fosie funkcjonuje obszerny amfiteatr, dzięki czemu organizowane są tutaj liczne koncerty. Podczas festiwalu „Szanty w Giżycku” dźwięki muzyki rozbrzmiewają na całą okolicę – spotykają się na nim miłośnicy piosenki żeglarskiej i czołowi wykonawcy tego gatunku. Giżycko znane jest zresztą jako stolica polskiego żeglarstwa, więc nikt z gwiazd nie może sobie pozwolić na nieobecność na giżyckich szantach. Wesoła atmosfera, która panuje podczas festiwalu udziela się wszystkim uczestnikom, zwłaszcza podczas konkursu rozśpiewanych żeglarzy.

Słuchacze hip-hopu Twierdzę Boyen kojarzą z pewnością z „Mazury Hip-Hop Festiwal” – to najstarszy i największy festiwal hip-hopowy w Polsce. Grały na nim takie gwiazdy jak Tede, OSTR, WWO, Pezet, Molesta Ewenement, Peja, Grammatik, KASTA. Wielkim wydarzeniem był też występ legendarnej grupy MOP podczas edycji w 2011 roku. Festiwal to także bitwy freestylowe, warsztaty muzyki i pokazy breakdance.

Przegląd najciekawszych imprez w Twierdzy Boyen wypadałoby jednak zacząć od „Święta Twierdzy Boyen”. W tym wydarzeniu coraz chętniej biorą udział nie tylko mieszkańcy regionu i turyści, ale także i same grupy rekonstrukcyjne. Punktem kulminacyjnym jest inscenizacja historyczna, ale „Święto Twierdzy Boyen” to także nocne zwiedzanie z pochodniami, kiermasz rozmaitości, projekcja filmu „CK Dezerterzy” w plenerze, czy liczne wystawy.

Kolejną z imprez, która z roku na rok zyskuje większą renomę jest „Noc Muzeów”. Podczas tej wyjątkowej nocy Twierdza Boyen jest dostępna do zwiedzania za darmo, każdy może zobaczyć przeróżne wystawy historyczne, fotograficzne czy inne ekspozycje. Pracownicy Twierdzy zawsze starają się, by uczestnicy tego prestiżowego wydarzenia kulturalnego mogli zobaczyć coś specjalnego.

Fortyfikacje Twierdzy Boyen to także siedziba klubu płetwonurkowego Płetwal (powstał w 1966 roku), Grupy Motocyklowej „Vboyen”(coroczne Zloty Motocyklowe – po raz pierwszy w 1995 roku) czy hostelu (czynny od 1 maja do 31 października). Obiekt tętni więc życiem przez cały rok i jest prawdziwą dumą mieszkańców – wystarczy jedna wizyta, by dowiedzieć się dlaczego…