Wczasy pod żaglami

Wakacje pod żaglami

Któż z nas nie marzy o wakacjach na jachcie? Na taki luksus, wbrew pozorom, mogą sobie pozwolić nie tylko gwiazdy i bogaci ludzie. Na rynku działają firmy czarterujące jachty, dzięki którym każdy może zafundować sobie przygodę pod żaglami.

„Cudze chwalicie…..”
Wczasy pod żaglami to coraz popularniejsza forma wypoczynku, co pokazuje choćby sytuacja Chorwacji, która dzięki znakomitym warunkom do żeglugi dołączyła w ostatnich latach do głównych ośrodków turystycznych Europy. W wakacje można tam zresztą spotkać wielu naszych rodaków korzystających z uroków śródziemnomorskich plaż i atrakcji. Warto jednak pamiętać, że również w Polsce mamy świetne warunki do żeglugi. Zapewniają je oczywiście Mazury, które ze swoim wyjątkowym systemem jezior połączonych kanałami i śluzami są znakomitym miejscem na wypoczynek pod żaglami. Ponad 300 kilometrowy szlak żeglugowy przyciąga ludzi z całej Europy. Nie tylko malowniczymi kurortami, piękną przyrodą i czystymi jeziorami, ale i bogatym dziedzictwem kulturalno-historycznym. Najpopularniejsze Mazurskie kurorty to Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo czy Mrągowo, ale praktycznie w każdej miejscowości można zobaczyć ciekawe zabytki, na czele z licznymi kościołami, zamkami Krzyżackimi, pałacami, Twierdzą Boyen czy kwaterą główną Adolfa Hitlera.

Jak wypłynąć rejs?
W mazurskich portach i marinach można zarówno zacumować swój jacht, jak i wyczarterować od operatora. Polskie przepisy dopuszczają żeglowanie bez uprawnień w przypadku jachtów żaglowych o długości kadłuba do 7,5 m; jachtów motorowych o mocy silnika do 10 kW i jachtów motorowych o mocy silnika do 75 kW o długości kadłuba do 13 m (jeśli ich prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h).

Pływanie większymi jednostkami wymaga patentu sternika jachtowego, dlatego jeden z członków załogi musi posiadać stosowne uprawnienia. Można też skorzystać z usług skippera, który będzie pełnił funkcję kapitana – zadba o bezpieczeństwo załogi i zorganizuje wyprawę w wybrane miejsca. Początkujący członkowie załogi mogą się od niego wiele nauczyć, a do tego poznać najciekawsze miejsca w okolicy Warmii i Mazur.

Wybór jachtu
Mazury to główny ośrodek polskiego żeglarstwa, dlatego działa tutaj wiele przedsiębiorstw czarterujących jachty. To oznacza konkurencyjne ceny i duży wybór, z czego klienci mogą się tylko cieszyć.

Jachty są w pewnym sensie hotelami na wodzie, i podobnie jak te na lądzie, oferują różny standard wypoczynku. Mniejsze jednostki będą miały więc podstawowe elementy wyposażenia, jak miejsca do spania, WC, kuchnię czy stół. Bardzo dobrze przez żeglarzy oceniane są takie jachty jak Solina 27, Antila 27, Corvette 600, Bolero 805, Sportina 760 czy Sasanka 630.

Sporą popularnością cieszą się luksusowe katamarany, wyposażone między innymi w przestronne pomieszczenia, łazienkę, klimatyzację czy zamrażarkę. Pomiędzy kadłubami rozpięta jest siatka, na której można skorzystać z uroków kąpieli słonecznych. Do popularnych katamaranów zaliczają się Lavezzi 40 i Lagoon 570.

Warto pamiętać o ważnej rzeczy, jaką jest sprawdzenie jachtu lub katamaranu przed wypływem przez armatora. Kontrola wszystkich urządzeń ma służyć bezpieczeństwu, ale też i zabezpieczeniu się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony firmy czarterującej jacht.

Miłośnicy wakacji pod żaglami z pewnością wiedzą, że na Mazurach odbywają się „Mazurskie Targi Sportów Wodnych”. Warto wziąć udział w tej imprezie, by zobaczyć z bliska jak wyglądają różne modele jachtów czy katamaranów, wejść do środka, czy nawet kupić jeden z nich. Więcej o tej imprezie można poczytać artykule poświęconym imprezom w Giżycku.

Wakacje pod żaglami to znakomita forma wypoczynku, którą można polecić każdemu – rodzinom z dziećmi, zakochanym parom, młodzieży czy paczce przyjaciół. Na taką przygodę mogą sobie pozwolić nawet mniej zamożni ludzie – czemu więc nie skorzystać z odrobiny luksusu pod gołym niebem?